Homepic

خاطرات آموزش تخریب ، تابستان سال 1364-قسمت هشتم

فردا بعد از نماز صبح و زیارت عاشورا در حالی که هنوز هوا روشن نشده بود همه به خط شدیم و دو و نرمش صبحگاهی را به جا آوردیم. بعد از صبحانه جلو آسایشگاه به صف شدیم ومراسم افتتاحیه آموزش رسما برگزار گردید . بعد از قرآن خوانی یکی از نیرو های آموزشی برادر سید حسن هاشمی زو (1) معاونت واحد تخریب لشکر پنج نصر به ما معرفی شدند و ایشان طی سخنانی نکات مهمی را یادآور شد:1- عرض خوش آمد گویی 2- معرفی واحد تخریب و ماموریت های واحد 3- معرفی تاریخچه و سردارن شهید تخریب 4- سختی ها و خطرات زیاد واحد تخریب و اینکه نیروهای تخریب همه از جان گذشته اند 5- این سختی ها و خطرات با همان شدت و احتمالی که در شب عملیات و در خط مقدم وجود دارد در آموزش تخریب هم شاید با شدت بیشتری وجود دارد6- تاکید بر وجود جو غالب معنوی واحد تخریب در مقایسه با سایر یگانها و واحدهای لشکر و اینکه در تخریب همه باید روحیه ایثارگری و خداجویی را در خود تقویت کنند 7- معرفی مربیان و کادر آموزش (2) 8- تاکید بر جدی گرفتن آموزش و فراگیری مهارتها و تقویت آمادگی رزمی و در پایان تکرار جمله معروف “ریختن عرق بیشتر در آموزش باعث کمتر ریخته شدن خون در صحنه جنگ می شود.”
پی نوشت:
1: شهید سید حسن هاشمی زو (اصلیتش به زاوین کلات برمی گردد) بعد از عملیات بدر و از اول سال 64 معاون واحد تخریب شده بود. چون در عملیات بدر دو معاون قبلی واحد تخریب لشکر 5 نصر به نامهای سید حمید رضوی و عباس حامد برادران شهید شده بودند. فرمانده واحد تخریب لشکر ازسال قبل یعنی از سال 63 آقای قاسم موحدی طوسی بود. البته فرمانده واحد و معاون دیگر ایشان (آقای سردار حاج مجید اخوان) را بعدها (بعداز پایان دوره آموزشی) ما دیدیم.
قاسم موحدی طوسی یکی دو ماه بعد از پایان دوره آموزش ما حدود شهریور 1364 و سید حسن هاشمی زو در عملیات والفجر 8 بهمن 1364 شهید شدند.
2: کادر آموزش عبارت بودند از:
1- سید مهدی سپهبدی مسئول آموزش (شهید)
2- سید مسلم حسینی مربی تاکتیک (شهید)
3- سید علی موسوی مربی مین شناسی و رزم مین (شهید)
4- جواد ترکجوش مربی مین شناسی و رزم مین (شهید)
5- حسین امیدوار مربی انفجارات
6- مهدی توفیقی مربی مین و مدیر داخلی آموزش (شهید)
7- حسین هرمزی مربی مین و مدیر داخلی آموزش (شهید)
8- ابوالقاسم عباسعلیپور مربی و مسئول تسلیحات (شهید)
9- محسن پارسا مسئول تبلیغات
بعدا یک روحانی و یک راننده آمبولانس و یک امدادگر هم به جمع ما اضافه شدند که چون جزء کادر واحد تخریب نبودند و بعد از آموزش رفتند اسامی شان به خاطرم نمانده است.
ضمنا تمامی مربی های آموزش به جز حسین آقای امیدوار و محسن آقای پارسا بعدها در عملیات های مختلف و در زمانها و مکان های متفاوت به مقام والای شهادت نائل شدند.

Narcissus

یاهو

دیدگاهتان را بنویسید